Voleibalistele tricolore, calificate la EURO 2019

306

Selecționata feminină de volei a României s-a calificat dramatic la turneul final al Campionatului European 2019, după ce a învins reprezentativa Bosniei-Herțegovina cu scorul de 3-2 (25-17, 19-25, 21-25, 25-17, 15-9), la Lukavac, în ultimul său meci din Grupa F a preliminariilor.

Tricolorele, care erau obligate să câștige în Bosnia pentru a se califica la turneul final (numărul de victorii era primul criteriu în clasament), au fost conduse cu 2-1 la seturi, dar au reușit să revină spectaculos și să obțină calificarea, după o oră și 55 de minute.

Pentru echipa feminină a României este a 12-a participare la un Campionat European, cel mai bun rezultat fiind medalia de bronz din 1963, de la prima ediție.

Și echipa masculină a României s-a calificat la Campionatul European din 2019, după o pauză de 23 de ani.