Viitorul pierde pe mâna sa meciul cu Pandurii

154

Viitorul Constanța s-a recunoscut învinsă aseară, pe teren propriu, de Pandurii Târgu Jiu, scor 1-3 (0-0), în ultima etapă a sezonului regulat de Liga l de fotbal.

Scorul a fost deschis de oaspeți în minutul 48 al meciului, de Ioan Hora, care a scăpat de marcajul lui Ioan Filip și a înscris cu șpițul la colțul lung.

Din păcate pentru constănțeni, aveau să își facă viața grea singuri, în minutul 75 când Dragoș Nedelcu greșește flagrant în preajma careului și îi permite lui Adrian Ropotan să majoreze scorul la 0-2. Viitorul nu vrea să predea armele și reduce din handicap două minute mai târziu după reluarea superbă cu capul, la colțul lung a lui Florin Tănase. Era 1-2 și încă se întrezăreau speranțele unui rezultat pozitiv. Gazdele cer penalty la o cădere în careu a lui Bănel Nicoliță, arbitrul nu oferă nimic iar Gheorghe Hagi protestează vehement pe bancă. Meciul avea să fie decis în minutul 84 după o greșeală gravă a portarului Pecanha, care nu reușește să prindă un balon ușor în brațe, iar Mrzljak profită și înscrie în poarta goala, scor final 1-3.

Iată echipele de start:

Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi) – 1. Pecanha, 22. Ganea, 21. Boli, 29. Hodorogea, 24. Nicoliță, 11. Pablo de Lucas, 16. Nedelcu, 4. Filip ( Benzar 68), 7. Tănase, 20. Hagi (Cernat), 25. Chițu (Rusu 80).

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu) – 33. Stanca, 2. Vasco, 19. Săpunaru, 6. Vasiljevic, 23. Grecu, 4. Ropotan, 24. Mrzljak, 26. Nicoară (Ciucur 57), 10. Nistor, 8. Răduț (Acsinte 73), 9. Hora (Wellington 85).

Clasamentul final al sezonului regulat după înjumătățirea punctelor și rotunjirea cu plus: 1. Astra 26 p, 2. Dinamo 24 p, 3. Pandurii 24 p, 4. Viitorul 23 p, 5. Steaua 22 p, 6. ASA Târgu Mureș 19 p.

Etapa l a play-off-ului, va debuta pe 5 martie cu meciurile ASA Târgu Mureș – Pandurii Târgu Jiu, FC Dinamo - FC Steaua, Astra Giurgiu - Viitorul Constanța.