Victorie pentru "stejari" la debutul în IRB Nations Cup 2013

89
Victorie pentru

Naționala de rugby a României a învins, cu scorul de 30-20 (17-17), reprezentativa Rusiei, în primul meci al turneului IRB Nations Cup 2013, disputat, sâmbătă, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitală.

Românii au marcat pentru prima oară în minutul 13, prin transformarea unei lovituri de penalitate de Florin Vlaicu. În minutele 21 și 23, au înscris eseuri Adrian Matei, respectiv Cătălin Fercu, ambele transformate de Vlaicu.

După pauză, căpitanul Mihai Macovei a marcat singurul eseu al celei de-a doua reprize la trei minute după reluarea partidei (a transformat Vlaicu, care mărit scorul în ultimele minute după două lovituri de pedeapsă).

Meciul s-a disputat în fața a aproximativ 1.500 de spectatori prezenți în tribunele stadionului Arcul de Triumf.

Următorul meci al României va fi miercuri, 12 iunie, cu Argentina Jaguars.