Victorie importantă pentru FC Viitorul. Campioana CFR, învinsă la Ovidiu

164

FC Viitorul a obținut, luni seară, la Ovidiu, o victorie extrem de importantă în Liga I, echipa lui Gheorghe Hagi primind vizita campioanei României, CFR Cluj.

Constănțenii au început perfect meciul, iar în minutul 27 conduceau deja cu 1-0, după autogolul lui Peteleu. Nouă minute mai târziu, Cosmin Matei a prins un șut fabulos de la mare distanță, iar portarul Arlauskis nu a avut nicio șansă. În minutul 57, Gabi Iancu a centrat perfect pentru Rivaldinho, iar brazilianul a făcut 3-0 cu un șut la firul ierbii. CFR Cluj a înscris golul de onoare în minutul 76, prin Culio, care a transformat un penalty.

S-a terminat 3-1 pentru FC Viitorul, care, în urma acestei victorii, a acumulat 24 de puncte în clasamentul Ligii I și a egalat-o astfel pe CFR Cluj.

În etapa viitoare, formația constănțeană va juca pe terenul Academicii Clinceni.