Gabriel Moraru, în sferturile de finală ale turneului de la Târgu Mureș

Victorie după ce a salvat trei mingi de meci!

266
Partidă dramatică în optimile de finală ale turneului futures de tenis de la Târgu Mureș (premii totale de 10.000 de dolari), de o parte și de alta a fileului aflându-se constănțeanul Gabriel Moraru, principal favorit la trofeu, și Petru Alexandru Luncanu, marea speranță a sportului alb românesc.
Luncanu și-a adjudecat primul set cu 6-4, iar în cel secund, a condus cu 5-4 și 40-0 în game-ul ce părea a fi ultimul. Însă, Moraru a revenit spectaculos, a salvat trei mingi de meci și a împins setul în tie-break, fază în care și-a dominat psihic adversarul și a câștigat cu 7-6 (3). Setul decisiv n-a mai avut istoric, sportivul constănțean impunându-se cu 6-1. În sferturi, Moraru îl va întâlni pe Raian Luchici. Finala se va disputa duminică, 22 iulie, pe zgură.
"Am vorbit cu Gabi imediat după meci, era foarte bucuros pentru această victorie, care, la un moment dat, părea imposibilă. Mi-a spus că abia s-a obișnuit cu mingile folosite în turneu. El venea după o serie de turnee în Franța și Ungaria, în care s-a jucat cu mingi ușoare, iar la Târgu Mureș, acestea sunt mai grele. Din acest motiv, are și dureri la mână, să vedem cum va termina concursul", a declarat, pentru "Cuget Liber", tatăl sportivului, prof. Gheorghe Moraru, director adjunct al Colegiului Național "Mircea cel Bătrân".

La dublu, a ajuns în semifinale
În proba de dublu, perechea Gabriel Moraru / Andrei Mlendea (România, nr. 1) a urcat în semifinale, după victoria (6-2, 6-4) din sferturi, contra perechii Alexandru Carpen / Alexandru Cojanu. Pentru a ajunge în ultimul act al futures-ului ardelean, Moraru și partenerul său vor trebui să treacă de cuplul Raian Luchici / Petru Alexandru Luncanu, cap de serie nr. 3.