Victorie clară pentru Farul în primul amical din cantonamentul de la Bucureşti

205
Victorie clară pentru Farul în primul amical din cantonamentul de la Bucureşti - farulamical-1611258524.jpg

Aflată în cantonament la București, echipa FC Farul Constanța a disputat miercuri o primă partidă de verificare. Alb-albaștrii au întâlnit, pe terenul unei baze sportive din capitală, ocupanta locului 7 în clasamentul Seriei a 4-a din Liga a 3-a, FC Voluntari 2, în fața căreia s-au impus cu 5-0.

Ritmul meciului a fost unul alert, cu numeroase ocazii, însă până la pauză nu s-a marcat, chiar dacă ambele echipe și-au creat oportunități.

Elevii lui Ianis Zicu au dominat cu autoritate repriza secundă, când au marcat de cinci ori. Patru dintre reușite i-au aparținut lui Andrei Banyoi, atacantul în vârstă de 20 de ani punctând în minutele 53, 70, 85 și 87. Lista marcatorilor a fost completată de Alexandru Stoica, mijlocașul Farului înscriind în minutul 72.

Antrenorul Ianis Zicu a folosit următorii jucători: Dur-Bozoancă (30 Fara, 60 Agachi) – Băjan (45 Greu), Leca (45 Ursu), Antoche, D. Panait (45 Carabela) – Cruceru, L. Mihai (60 D. Savu), Bîrnoi – Damașcan (45 Silaghi), Măzărache (45 Banyoi), Fl. Bălan (45 Al. Stoica).

Următorul amical al echipei constănțene este programat sâmbătă, în compania celor de la Unirea Slobozia, locul 19 în clasamentul Ligii a 2-a.