Velierul bulgăresc Petra, campion al Regatei Internaționale a Mării Negre

578

Pentru al doilea an consecutiv, Black Sea International Regatta 2009 la yachting a fost câștigată de velierul bulgăresc Petra. În clasamentul general, nicio ambarcațiune românească nu a prins podiumul.

Cea mai importantă competiție internațională de yachting off-shore a Mării Negre s-a desfășurat, zilele trecute, între Mangalia și Balcic, iar la startul său s-au aliniat 34 de veliere, aproape dublu față de anul trecut: 16 din România, nouă din Bulgaria, șapte din Ucraina, câte unul din Republica Moldova și Marea Britanie.
Marele premiu a revenit yacht-ului Petra (Bulgaria; skipper - Nikola Dukov), urmat, în clasamentul general, de o altă ambarcațiune bulgărească, Extrema (skipper - Plamen Gheorghiev), și de velierul Luna (Ucraina; skipper Anatoli Lukian).
La clasa 1 Cruising, pe primul loc s-a situat LZ Yachting (Bulgaria; skipper - Lacezar Bratoev), mai iute decât Avalon (Ucraina; skipper - Bedrski), Alle-gra 1 (Bulgaria; skipper - Venko Hristov) și Monika (România; skipper - Adrian Mihăiță).
La clasa 2 Cruising, prima a terminat Luna (Ucraina), care s-a impus în fața yacht-urilor De Maria (Bulgaria; skipper - Hristo Dosev) și Alciona (Ucraina; skipper - Mihailo Petuhov).
Singurul echipaj românesc clasat pe podiumul unei secțiuni a fost Magic Time X (skipper - Cristian Baisan), locul trei la clasa Racing și locul cinci în clasamentul general.
Concursul este organizat de Yacht Club România, cu sprijinul Yacht Club Pontos Varna, Odessa International Yacht Club, Turkish Offshore Racing Club și Russian Offshore Racing Association.
Black Sea International Regatta a constituit etapa de deschidere a primului campionat de yachting off-shore al României – 2009. Celelalte evenimente care vor completa calendarul sezonului sunt Cupa "Bricul Mircea" (7-9 august, Constanța), Regata Bavaria Blue Marine (29-30 august, Constanța) și Regata România (1-4 octombrie, Constanța).