Unii cu golurile, alţii cu ratările! Farul, învinsă de campioana CFR Cluj

152

Gheorghe Hagi a pierdut duelul cu Dan Petrescu, fostul său coleg de la naţională din „Generaţia de Aur”. Şi asta pentru că, după unul dintre cele mai bune meciuri făcute în acest sezon, FCV Farul s-a înclinat absolut nemeritat, scor 0-2 (0-1), în faţa campioanei CFR Cluj, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru etapa a 20-a a Ligii I la fotbal.

Intraţi pe teren fără complexe în faţa liderului la zi al campionatului, „marinarii” s-au aflat la cârma jocului în prima repriză, au dominat şi şi-au creat numeroase ocazii importante la poarta tânărului Hindrich, însă nu au reuşit să fructifice vreuna dintre aceste situaţii. În schimb, pragmatici, ardelenii au înscris la al doilea şut pe poartă, prin Costache, în minutul 37, cu un şut la colţul lung.

Repriza secundă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Farul a presat, a fost periculoasă în careul CFR-ului, Jefte Betancor (min. 54) şi Andrei Ciobanu (min. 64) au ratat mari ocazii, însă tot Clujul a marcat, prin Chipciu, în minutul 90, pe contraatac.

FCV Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Mladen (min. 73, Dobrosavlevici), Larie, Ghiţă, De Nooijer, Purece (min. 74, Grameni), Artean, Ciobanu (min. 74, A. Petre), Ely (min. 56, Radaslavescu), Betancor, Pitu (min. 56, Ganea).

Aflată la al doilea eşec consecutiv, după 0-1 cu Sepsi OSK, la Sfântu Gheorghe, Farul ocupă locul şapte în clasament, cu 29 de puncte, două mai puţine decât Rapid (locul şase) şi Universitatea Craiova (locul cinci), ambele situate peste „linia” play-off-ului.

Etapa viitoare (luni, 20 decembrie, de la ora 20.30), Farul va juca, la Bucureşti, cu Dinamo.