Un fotbalist a fost suspendat pe viață pentru blat

239

Un fotbalist maltez a fost suspendat pentru totdeauna din lumea fotbalului, fiind implicat într-un caz de manipulare a unui meci.

Fotbalistul maltez Kevin Sammut, în vârstă de 31 de ani, a fost suspendat pe viață de UEFA, deoarece a încălcat regulile și principiile din regulamentul disciplinar, el fiind implicat într-un caz de manipulare a unui meci, informează realitatea.net.

Inițial, jucătorul fusese suspendat zece ani, dar oficialii UEFA au făcut recurs, astfel că s-a luat deciziei suspendării pe viață din orice activitate legată de fotbal.

UEFA precizează că va cere FIFA să extindă suspendarea la nivel mondial. Meciul vizat este cel dintre Norvegia și Malta, scor 4-0, disputat la Oslo, în 2 iunie 2007, din grupa C de calificare la Euro-2008.

Trei din cele patru meciuri ale Norvegiei au fost marcate în ultimul sfert de oră, Sammut fiind înlocuit la pauză. Alți doi jucători vizați, Kenneth Scicluna și Stephen Wellman nu au primit nicio suspendare, completează sursa citată.