Jocurile Mondiale de la Kaohsiung (Taiwan)

Trioul Farului - Brânzea / Mavrodineanu / Zamfir - aduce aur României

791
Echipa masculină de gimnastică aerobică a României, având în componență numai sportivi de la CS Farul Constanța - Mircea Brânzea, Valentin Mavrodineanu și Mircea Zamfir -, a câștigat, sâmbătă seară, medalia de aur în proba de trio de la Jocurile Mondiale, competiție care se desfășoară la Kaohsiung (Taiwan). Formația României a acumulat un total de 21.550 puncte, devansând triourile Chinei (21.300 puncte) și Franței (20.800 puncte).
La individual, Zamfir s-a clasat pe locul cinci, cu 20.550 puncte, campion devenind Ivan Parejo (Spania, 21.050).
La feminin, în proba de grup, echipa României s-a clasat pe locul secund, după China, care a acumulat 20.850 puncte, față de totalul de 20.742 puncte al gimnastelor tricolore. Podiumul a fost completat cu Rusia (20.000 puncte).
La individual feminin, Cristina Nedelcu (CS Farul; antrenor, Marcela Fumea) s-a clasat pe locul patru (19.900 puncte), proba fiind câștigată de reprezentanta Braziliei, Marcela Lopez (20.900 puncte).
În fine, în proba de perechi mixte, România a obținut tot locul patru, cu un total de 20.300 puncte, medalia de aur revenind echipei Franței, cu 20.750 puncte.