CS Tomis - HCM Buzău 28-22, în Liga Națională de handbal feminin

Totul merge ca pe roate

287
Handbalistele de la CS Tomis au început anul 2009 cum nu se poate mai bine: victorie categorică împotriva HCM-ului Buzău și speranțele de calificare în cupele europene renasc.

Echipa CS Tomis Constanța a dominat categoric partida cu HCM Buzău, disputată, ieri, la Sala Sporturilor, în cadrul etapei a zecea a Ligii Naționale de handbal feminin.
Dobrogencele au condus din primul până în ultimul minut, mărind treptat diferența pe tabela de marcaj. La pauză, a fost 14-10 pentru Tomis, care, în repriza secundă a avut avantaj de maximum nouă goluri, 27-18. Finalul întâlnirii le-a găsit relaxate pe jucătoarele antrenate de Dumitru Muși și Mircea Bucă, iar pe acest fond, buzoiencele au mai redus din handicap. Scor final, 28-22, succes nepus nicio clipă sub semnul îndoielii, iar cele două puncte câștigate permit Tomisului să păstreze contactul cu zona cupelor europene.
Pentru CS Tomis, au marcat Anna Djafarova (7), Dorina Cărbune (6), Georgeta Grigore (3), Mihaela Pârâianu, Ana Hanciuc, Ionela Topa, Alexandra Iovănescu, Marina Tankaskaya (câte 2), Ana Maria Stoica și Gabriela Szabo (câte 1).
A arbitrat brigada Dordea / Zăuleț (Sibiu).
Celelalte rezultate ale rundei: Rulmentul Brașov - HC Oțelul Galați 37-23, HCM Roman - Rapid București
28-27, HCM Baia Mare - KZN Slatina 48-28, HC Dunărea Brăila - U Cluj 30-25, Cetate Deva - CSM Ploiești 26-26. Partida Oltchim Râmnicu Vâlcea - HC Zalău a fost amânată.
În clasament, CS Tomis a urcat pe locul 7, cu 10 puncte. Lideră se menține Oltchim (18 p, un joc mai puțin disputat), urmată de Rulmentul (17 p), Rapid (14 p), HCM Buzău (12 p), Dunărea Brăila (11 p) și Oțelul Galați (10 p, golaveraj superior celui al Tomisului).
Etapa viitoare, programată duminică, 11 ianuarie, CS Tomis va evolua în deplasare, în compania Universității Cluj.