Tir sportiv / Bronz pentru România, la Campionatele Europene de la Osijek

150

La Campionatele Europene de tir sportiv de la Osijek (Croaţia), echipa feminină a României a terminat pe locul trei la proba de pușcă aer comprimat 10 m, adjudecându-şi astfel medalia de bronz.
Laura Ilie, Roxana Sidi și Eliza Molnar au urcat pe podium după ce au învins în finala mică Norvegia. Tricolorele încheiaseră și calificările pe locul trei, la numai trei zecimi de poziția a doua, Slovenia. Aurul a revenit Rusiei, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

La individual, Laura Ilie s-a clasat pe locul 14 (626,7 p), iar Eliza Molnar, pe poziția 64 (618,8p).
În proba individuală de pușcă a.c. masculin, Alin Moldoveanu s-a clasat pe locul 28 (625, p). Alin a ratat la ultima decadă prezența în finală și implicit calificarea la Jocurile Olimpice.