Tenisman de la CS Știința, în lotul U14 al României

216

După o săptămână de dueluri interesante la Centrul Național de Tenis, s-au stabilit și viitorii componenți ai loturilor naționale U14 ai României.

Din cei 16 băieți și 16 fete prezente, au reușit să se facă remarcați în mod special Matei Victor Palcău, de la CS Știința Constanța, și Fatima Keita, de la CS Dinamo București.

În turneul feminin, Fatima Keita (13 ani) a terminat competiția cu șase victorii din șapte meciuri și s-a clasat pe prima poziție. Constănțeanca Francesa Feodorov a încheiat pe locul 6, cu patru succese și trei eșecuri. O altă sportivă de la malul mării, Andra Stanciu (TC Idu Mamaia), a fost învinsă la mare luptă, scor 3-6, 6-3, 3-6, de cea care avea să câștige competiția.

La masculin, sportivul de la CS Știința Constanța, Matei Victor Palcău (13 ani), a evoluat foarte bine, contabilizând la finalul întrecerilor șase victorii din șapte dueluri, clasându-se înaintea lui Vlad Breazu (CS Dinamo București) și Liviu Zamfirache (CSS Slobozia).