105
Tenis: Victorie pentru Ana Bogdan, înfrângere pentru Andreea Mitu, în primul tur la Rio - tenis-1455561565.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a câștigat meciul susținut, luni, în runda inaugurală a turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, în timp ce Andreea Mitu a pierdut în primul tur.

Ana Bogdan (23 ani, 160 WTA) a dispus cu 6-2, 6-3 de brazilianca Gabriela Ce (22 ani, 246 WTA), într-o oră și 28 de minute.

Andreea Mitu (24 ani, 102 WTA), cap de serie numărul opt, a fost întrecută de americanca Shelby Rogers (23 ani, 131 WTA) cu 6-2, 6-2, în 70 de minute. Mitu a avut trei mingi de 3-0 în setul al doilea, dar le-a ratat pe toate, iar apoi nu a mai reușit să intre în joc în fața fostului număr 70 mondial.

Ana Bogdan și-a asigurat un cec de 3.400 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre suedeza Rebecca Peterson și Lara Arruabarrena (Spania), cap de serie numărul 6.

Mitu va primi 2.100 euro și un punct WTA, ea urmând să participe și la dublu, alături de Danka Kovinic. Favoritele numărul trei vor înfrunta în primul tur cuplul Alizé Lim (Franța)/Francesca Schiavone (Italia).

Elena Bogdan și Mihaela Buzărnescu vor juca la dublu împotriva cuplului Mariana Duque-Marino (Columbia)/Tatjana Maria (Germania).

Tot luni, în primul tur la simplu, Sorana Cîrstea o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia.