119
Tenis: Tecău și Rojer, eliminați de la Turneul Campionilor după a doua înfrângere - tecau-1510673015.jpg

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer nu mai are nicio șansă de calificare în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra (ATP Finals), după ce a fost învinsă de cuplul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia), marți, cu 7-6 (3), 7-6 (6), în Grupa Eltingh/Haarhuis.

Tecău și Rojer, campionii din 2015 și favoriții numărul trei la ediția din acest an, au cedat după o oră și 47 minute în fața deținătorilor titlului.

Perechea româno-olandeză a început cu dreptul, a avut 1-0 și a ratat apoi trei mingi de 2-0. La 2-2 în primul set, Tecău și-a pierdut serviciul, iar apoi Kontinen și Peers, favoriții numărul doi, s-au desprins la 4-2. Tecău și partenerul său au avut un reviriment, dovedit de trei ghemuri la serviciu luate la zero, o minge de break ratată și apoi un break câștigat, meciul ajungând în tiebreak. Tecău și Rojer au luat primul punct, dar apoi au pierdut șase la rând (Rojer a comis două duble greșeli consecutive), iar setul a fost adjudecat de adversari cu 7-6 (3).

În setul secund, Kontinen și Peers au reușit un break la 2-1, tot pe serviciul lui Tecău, iar apoi scorul a fost 4-1, 5-2. Tecău și Rojer au reușit un break spectaculos, după ce au salvat patru mingi de meci, și s-au apropiat la 4-5, au salvat alte trei mingi de meci și au restabilit egalitatea, 5-5. Setul a ajuns în tiebreak, după a opta minge de meci salvată.

Kontinen și Peers au condus în tiebreak cu 3-1, au fost egalați (3-3), scorul a devenit apoi 6-3, apoi a fost 6-6.

Kontinen și Peers au acum 3-2 în meciurile directe. Cuplul finlandezo-australian s-a impus în 2016 la Monte Carlo în optimi, cu 6-2, 6-3, și anul acesta, la Montreal, cu 6-4, 7-5. Tecău și Rojer au câștigat de două ori în 2017, în semifinale la Dubai, cu 7-6 (8), 6-3, și în semifinale la US Open, cu 1-6, 7-6 (5), 7-5, în drumul spre titlu.

În primul lor meci de la Londra, Tecău și Rojer au fost învinși, duminică, de francezii Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, cu 1-6, 7-6 (7), 10-8, după ce au ratat o minge de meci.

Tecău și Rojer vor întâlni joi perechea Ryan Harrison (SUA)/Michael Venus (Noua Zeelandă).

Tecău și Rojer s-au ales pentru participarea la Turneul Campionilor cu un cec de 72.000 de dolari.

Tecău și Rojer încheie anul cu patru titluri, pe lângă US Open, învingând la Dubai, Geneva și Winston-Salem, transmite Agerpres.ro.