138
Tenis / Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open - sora-1532098855.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, a cincea favorită, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după miezul nopții de joi spre vineri, pe o ploaie măruntă, în urma unei victorii cu 6-2, 7-5 în fața belgiencei Maryna Zanevska.

Cîrstea (28 ani, 57 WTA) s-a impus într-o oră și 15 minute în fața unei adversare de 24 de ani, care se află pe locul 166 în clasamentul mondial.

Românca a început bine meciul și a condus cu 2-0, iar apoi a reușit să își mențină avantajul, câștigând primul set după 28 de minute, cu 6-2.

Actul secund a fost mai echilibrat, Sorana l-a început cu dreptul, dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând (1-3). Cîrstea și-a ridicat din nou nivelul, a câștigat trei ghemuri consecutive și a condus cu 4-3. S-a mers cap la cap până la 6-5, când românca a pus capăt meciului pe serviciul adversarei, care a încheiat cu o dublă greșeală.

Zanevska a comis nu mai puțin de 9 duble greșeli, în timp ce Cîrstea a avut trei.

Cîrstea și-a asigurat 5.900 dolari și 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe principala favorită, letona Anastasija Sevastova. Sorana conduce cu 2-1 în meciurile directe, după victoriile obținute în 2013 la Pattaya, cu 6-3, 6-0, în sferturi, și 2017, la Miami, în turul doi, cu 7-6 (4), 3-6, 6-3, Sevastova (28 ani, 22 WTA) învingând anul acesta, în optimi la Brisbane, cu 6-2, 6-1.

Sursa: Agerpres.ro.