Tenis / Sorana Cîrstea calificare in turul secund la Miami Mandatory

117

Sorana Cîrstea 147 WTA, a facut un pas imens spre tabloul principal al Turneului Internațional de la Miami dupa victoria nu fără emoții la Kurumi Nara(Japonia), scor 7-5, 7-5. Cîrstea s-a impus dupa o oră si 51 de minute de joc. Sportiva noastră a controlat primul set și a făcut breakuri la 2-1 și 6-5.

În setul secund, Sorana a început slab, a fost condusă cu 2-0, dar a revenit și a preluat inițiativa la 4-2 și 6-5. Pe durata confruntării, Cîrstea și-a pierdut de 3 ori serviciul și a comis 7 duble greșeli, potrivit romanialibera.ro.

Pentru promovarea în turneul american, Sorana Cîrstea va primi 20 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 3.565 de dolari.

În ultimul tur al calificărilor la Miami, Sorana Cîrstea va întâlni învingătoarea meciului Francesca Schiavone (Italia, 105 WTA) - Xin-Yun Han (China, 119 WTA).