390
Tenis / Simona Halep se califică în sferturi la Miami după o victorie splendidă cu Venus Williams - halep-1553555572.jpg

Simona Halep, nr. 3 WTA, cap de serie nr. 2, s-a calificat fără probleme, luni seară, în sferturile de finală ale turneului Miami Open 2019, după ce a învins-o în optimi pe americanca Venus Williams, locul 43 WTA, în două seturi: 6-3, 6-3, după o oră și 13 minute.

O victorie superbă, obținută aparent facil, dar după un meci care nu a fost lipsit de lovituri spectaculoase. Este a patra întâlnire consecutivă cu americanca pe care o câștigă Simona Halep. Ea conduce acum în înfruntările directe cu 4 meciuri câștigate și trei pierdute.

Fost lider mondial, încă în formă la 38 de ani, Venus Williams a învins-o duminică pe mult mai tânăra rusoaică Daria Kasatkina, 21 de ani, locul 22 WTA și cap de serie numărul 14, scor 6-3, 6-1.  Venus Williams ajunge în optimile Miami Open 2019 după un meci care a durat 75 de minute.

În ceea ce o privește pe Simona Halep, calificarea ei în optimile turneului Miami Open 2019 a fost dificilă, după un meci de aproape trei ore cu slovena Polona Hercog, încheiat cu scorul de 5-7, 7-6, 6-2.