Tenis / Simona Halep, NOUL NUMĂR 1 MONDIAL WTA! Premieră absolută în tenisul feminin românesc

1137
4

Simona Halep, 26 de ani, va fi, începând de luni, NOUL NUMĂR 1 WTA, depășind-o pe Garbine Muguruza!

UPDATE: GAME, SET, SIMONA HALEP! Românca a câștigat game-ul la 0 și câștigă acest meci după o ora și 15 minute. 6-4

UPDATE: Simona este la pas de a servi pentru a câștiga meciul. Ostapenko a făcut dublă greșeală când Halep a avut minge de break, iar românca urmează la serviciu 5-4

UPDATE: Simona oprește seria de game-uri a letonei. 4-4

UPDATE: Jelena câștigă și acest game, în care a dominat și a fost jucătoarea mai agresivă și mai precisă, reușind să o pună în dificultate pe Simona. 3-4

UPDATE: Jelena a reușit break-ul în acest game, după o evoluție mai slabă a Simonei. 3-3

UPDATE Simona reușește primul break din acest set și are prima șansă de a câștiga meciul. Ostapenko a greșit din nou mult și a servit slab, permițându-i Simonei să fie agresivă și să returneze puternic. 3-2

UPDATE: Simona reușește să egaleze scorul în acest game. 2-2

UPDATE: Începutul setului doi este mult mai echilibrat decât primul, schimburile fiind mai aspre și mereu la limită. Jelena reușește să fie mai sigură, dar Simona pune mereu presiune 1-2

UPDATE: Simona egalează rapid, după un game în care a servit aproape perfect și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei. 1-1

UPDATE: Jelena și-a câștigat cu ceva emoții game-ul de serviciu și este pentru prima dată în avantaj.

A început setul doi. Ostapenko servește prima

UPDATE: SET SIMONA! Halep câștigă primul set după 38 de minute. Simona a servit perfect în acest game, câștigat la 0. Jocul româncei este la un nivel ridicat, nu greșește, lovește mereu la limită și profită de orice ezitare a adversarei. 6-2

UPDATE: Halep este la un pas de a câștiga setul, având un avans de două break-uri. După un game de peste 10 minute, Simona a reușit să profite de greșelile adversarei și a făcut al doilea break din set. 5-2

UPDATE:  Simona își păstrează avantajul. Românca a salvat o minge de break și în continuare are un joc precis.4-2

UPDATE: Jelena  se menține aproape de româncă. După mai multe schimburi jucate la limită, reușește să închidă game-ul cu o lovitură direct câștigătoare. 3-2

UPDATE: Simona continuă să servească foarte bine și nu-i permite adversarei să returneze puternic și să fie agresivă. Astfel, jucătoarea noastră reușește să conducă punctele. 3-1

UPDATE: letona reușește primul game al meciului. Jelena începe să intre în ritmul care îi covine și a făcut mai puține greșeli. 2-1

UPDATE: Simona începe foarte bine și la serviciu. Numărul 2 mondial încheie game-ul secund cu doi ași și se desprinde încă după primele minute de joc. 2-0

UPDATE: Simona începe în forță semifinala, cu un break la zero. Românca este destul de concentrată și pare că nu lasă nimic la voia întâmplării după primele schimburi.

Simona Halep - Jelena Ostapenko se întâlnesc în această dimineață în semifinalele China Open, în meciul care ar putea să o aducă pe româncă pe primul loc WTA.

Simona Halep este pentru a patra oară la un meci de locul 1 mondial. Ea a ratat trei ocazii până în prezent, în finala de la Roland Garros, în care a fost învinsă de Jelena Ostapenko, în sferturile turneului de la Wimbledon, când a pierdut în fața Johannei Konta, și în finala de la Cincinnati, în care a fost întrecută de Garbine Muguruza.

Înaintea acestei partide, pe arena centrală, de la ora 07.30, se va disputa un meci de dublu feminin.

Borg
7 octombrie 2017
Hai mai usor cu laudele

Doua chestii : 1. in Primul rand, Ostapenko a batut-o cand conta cu adevarat : in finala la Roland Garos 2. Un numar unu mondial fara nici o victorie de in turnee de Grand Slam este o aiureala - chiar crede cineva ca poate fi cea mai buna din lume cand in toate turneele mari si importante a luat bataie fara drept de apel ? Hai sa fim mai realisti si sa o lasam mai usor cu aiurelile astea gen cea mai tare din parcare!

One
Pt borg

Te oftici rău băiețel.

.....
.....

sa ne explice marele limbist,gurist si parerolog CTP cum de a devenit cineva care pierde meciurile importante si NU ARE in palmares nici un G.S,nr 1??fara suparare,clasamentul e mincinos,dar rau de tot!