104
Tenis / Simona Halep a pierdut meciul cu Johanna Konta și a ratat șansa de a deveni nr.1 WTA - halep-1499806202.jpg

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon și, totodată, șansa de a deveni numărul unu mondial, marți, după ce a fost învinsă de britanica Johanna Konta cu 6-7 (2), 7-6 (5), 6-4, în sferturile de finală ale celui de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Halep, numărul doi mondial și a doua favorită, nu reușește să urce pe primul loc în clasamentul mondial pentru a treia oară în ultimele luni, după ce a ratat această oportunitate la Roland Garros și Eastbourne, luna trecută.

Românca a fost aproape de victorie în sfertul cu Konta, dar în cele din urmă sa înclinat după două ore și 38 de minute. Halep și-a egalat performanța de anul trecut de la All England Club, însă cel mai bun rezultat al său la Wimbledon rămâne semifinala din 2014.