122
Tenis, ​Turneul Campioanelor / Elina Svitolina a câștigat primul meci de la Singapore cu Petra Kvitova - elinasvitolina-1540120524.jpg

​Elina Svitolina (a șasea favorită) a câștigat primul duel de la Turneul Campioanelor, contând pentru Grupa Albă a competiției de la Singapore, scor 6-3, 6-3 cu Petra Kvitova (Cehia), cap de serie numărul 7.

Partida a durat o oră și 29 de minute.

Primul set a început cu câte un break de fiecare parte, moment din care Svitolina a mai câștigat de două ori pe serviciul Petrei și a reușit să își facă de fiecare dată propriul serviciu, impunându-se cu 6-3.

Elina a rezistat în două game-uri echilibrate pe propriul serviciu din setul secund (la 1-1 și la 4-2) și a reușit să facă break-ul decisiv în game-ul în care Petra servea pentru 3-3. Din acest punct, fiecare jucătoare și-a făcut serviciul (s-a ajuns la 6-3), iar Elina a obținut prima victorie din această ediție de Turneul Campioanelor.

Petra a avut probleme cu propriul serviciu (a făcut nu mai puțin de șapte duble greșeli) și a făcut mult mai multe greșeli neforțate (29) decât adversara (11), în timp ce ucraineana a jucat foarte bine în defensivă.

Aceasta a fost doar a doua victorie a Elinei în fața Petrei, Kvitova câștigând celelalte șapte partide disputate de cele două. Precedentul succes al Svitolinei data din 13 august 2014, la prima întâlnire dintre cele două, scor 6-2, 7-6(2) în sferturile turneului de la Cincinnati.

Tot duminică, de la ora 14:30, se va disputa a doua partidă din Grupa Albă, adversare fiind Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 2 WTA) și Karolina Pliskova (Cehia, locul 5 WTA).