99
Tenis, ​ATP Sofia / Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, principalii favoriți, au pierdut în primul tur - tecau1503644034-1549396651.jpg

Principalii favoriți ai probei de dublu din cadrul competiției de la Sofia, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (România/Olanda) au fost eliminați încă din primul tur, după ce au pierdut în fața echipei Denys Molchanov/Igor Zelenay(Ucraina/Slovacia), scor 6-4, 7-6(7). Partida a durat o oră și 17 minute.

De un singur break au avut nevoie Denys și Igor în primul set, venit la scorul de 4-4. În setul secund, cele două echipe au mers cap la cap, Horia și Jean-Julien au condus cu 5-3 în tiebreak, însă nu au reușit să se concentreze în cele mai importante momente și au fost nevoiți să se recunoască învinși.

Tecău este al doilea român eliminat de pe tabloul de dublu de la Sofia, după ce Marius Copil și Marton Fucsovics (Ungaria) au pierdut în fața echipei Cheng-Peng Hsieh/Christopher Rungkat, scor 7-6(4), 6-1.

Turneul de la Sofia are loc în perioada 4-10 februarie 2019, este dotat cu premii în valoare totală de 524.340 de euro și face parte din categoria "ATP World Tour 250".