Tenis / Monica Niculescu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Limoges

75
Tenis / Monica Niculescu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Limoges - monicaniculescu-1509982347.jpg

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Limoges (Franța), dotat cu premii totale de 115.000 dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa Alexandra Dulgheru cu 6-3, 7-5.

Niculescu (30 ani, 100 WTA), a cincea favorită a turneului, s-a impus după exact două ore de joc, transmite Agerpres.ro.

Monica are acum 4-1 în meciurile directe cu Dulgheru (28 ani, 193 WTA), pe care a mai învins-o în 2010 în sferturi la Tașkent, cu 7-6 (5), 2-6, 6-3, în 2011 în turul secund la US Open, cu 6-3, 6-0, și în 2014 în turul al doilea la Madrid, cu 7-5, 7-5. Alexandra a obținut singura victorie în urmă cu zece ani, la un turneu futures la București, în optimi, cu 7-6 (5), 2-6, 6-1.

Niculescu și-a asigurat un cec de 1.613 euro și 15 puncte WTA.

În optimi, Monica o va înfrunta pe Elena-Gabriela Ruse, jucătoare venită din calificări. Ruse (20 ani, 265 WTA) a dispus în primul tur de Viktoria Kuzmova (Slovacia), cu 6-2, 6-2. Gabriela Ruse și-a asigurat un cec de 1.613 euro și 21 de puncte WTA.

Pe tabloul de simplu se mai află și Alexandra Cadanțu, care o va înfrunta în primul tur pe rusoaica Polina Monova.

La dublu, Alexandra Cadanțu și Monica Niculescu, favoritele numărul doi, vor juca luni contra franțuzoaicelor Manon Arcangioli/Sherazad Reix.