TENIS / Marius Copil, calificat în optimile turneului ATP de la Munchen

173

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului ATP de la Munchen, dotat cu premii totale de 482.060 euro, după ce l-a învins pe brazilianul Thiago Monteiro cu 4-6, 7-5, 6-4.

Copil, aflat în premieră pe un tabloul ATP datorită clasamentului, a obținut victoria după o oră și 59 de minute în fața unui brazilian de 22 de ani, mai bine clasat în ierarhia mondială (81 ATP).

Românul și-a asigurat 8.230 euro și 20 de puncte ATP, iar în optimi îl va înfrunta pe al doilea favorit al turneului, spaniolul Roberto Bautista Agut. Ibericul (29 ani, 18 ATP) a câștigat singurul meci direct, în 2015, în primul tur la Madrid, cu 7-5, 6-3.