Tenis / Marius Copil, calificat în optimi la s-Hertogenbosch (ATP)

179

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului ATP de la s-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 612.755 euro, după ce l-a învins pe slovenul Aljaz Bedene cu 6-7 (6), 7-6 (4), 6-3.

Copil (27 ani, 97 ATP) a pus capăt unei serii de patru eșecuri consecutive, câștigând în două ore și 24 de minute pe iarba olandeză, în fața unui adversar mai bine clasat (28 ani, 70 ATP).

Copil, care nu și-a pierdut niciodată serviciul (a salvat cinci mingi de break) și a salvat o minge de meci în finalul setului al doilea, a reușit nu mai puțin de 15 ași, dar a comis și 6 duble greșeli. Bedene a avut 13 ași și 2 duble greșeli.

Arădeanul s-a impus în premieră în fața lui Bedene, care câștigase primele trei dueluri directe, cu 6-3, 6-7 (2), 6-1 în calificări și cu 7-5, 6-2 în primul tur în 2017 la Budapesta și anul acesta tot în primul tur la Budapesta, cu 6-7 (3), 7-5, 6-3.

Marius Copil și-a asigurat un cec de 10.470 de euro și 20 de puncte ATP, iar în turul secund se va bate cu japonezul Yuichi Sugita, cap de serie numărul șapte, victorios cu 6-3, 6-2 cu georgianul Nikoloz Basilașvili. Copil are 2-1 în meciurile directe cu Sugita (29 ani, 53 ATP), victorii înregistrate în 2014 în primul tur la Brisbane, cu 7-6 (5), 6-7 (2), 7-6 (7), și în 2016 în calificări la Sofia, cu 6-3, 6-4. Niponul a învins anul trecut în semifinale la Surbiton challenger, cu 7-5, 6-4, în semifinale.

Copil e programat luni și în primul tur la dublu, alături de grecul Stefanos Tsitsipas, contra perechii Fabrice Martin (Franța)/Purav Raja (India).