Tenis / Maria Șarapova, eliminată în optimi la Stuttgart

90

Rusoaica Maria Șarapova, numărul doi mondial în tenisul feminin, a fost învinsă de germanca Angelique Keber cu 2-6, 7-5, 6-1, joi seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 731.000 de dolari.

Șarapova era principala favorită a turneului, pe care îl câștigase în ultimii trei ani.

Românca Simona Halep, numărul trei mondial, este în acest moment principala favorită a competiției, după eliminarea rusoaicei. Halep, cap de serie nr. 2 la debutul turneului, va juca, vineri (15,00, ora României), în sferturile de finală, cu italianca Sara Errani, care a trecut cu 6-4, 6-1 de kazaha Zarina Dias.

Kerber (14 WTA) a trecut de Șarapova după două ore și 37 de minute de joc și a redus diferența în meciurile directe, în care rusoaica are încă avantaj, 4-3. Kerber a învins-o în ultimele două partide, anul trecut, în optimi la Wimbledon, cu 7-6 (4), 4-6, 6-4, și la Stuttgart.

Șarapova a ieșit de la debut în ultimele două turnee la care a participat, în turul al doilea la Miami (învinsă de compatrioata sa Daria Gavrilova) și în optimi la Stuttgart, în timp ce la precedentul turneu, Indian Wells, a fost învinsă în optimi (de Flavia Pennetta).

Eliminarea Mariei Șarapova survine la doar câteva ore după cea a cehoaicei Petra Kvitova, a treia favorită a turneului.