Tenis / Irina Maria Bara, sfert-finalistă în turneul WTA de la Bol

120

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara (26 ani, 122 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Bol (Croaţia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 92.742 de euro.

În optimi, Irina Maria Mara a învins-o, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-0, pe croata Tena Lukas (26 ani, 278 WTA), la finele unei partide care a durat 68 de minute.

Graţie acestui succes, românca şi-a asigurat un cec de 3.226 de euro şi 29 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi câştigătoarea din partida Martina Trevisan (Italia, cap de serie nr. 4) - Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia).

Într-un alt meci din optimi, Alexandra Cadanţu (31 ani, 317 WTA), venită din calificări, a fost spulberată de rusoaica Ana Blinkova, principala favorită, scor 6-2, 6-1, în numai 65 de minute.

La dublu, perechea Alexandra Dulgheru (România) / Akgul Amanmuradova (Uzbekistan) s-a calificat în sferturile de finală, după victoria, 6-2, 7-5, cu croatele Tena Lukas/Tereza Mrdeza.