Tenis / Irina Begu s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

111

Irina-Camelia Begu, locul 40 WTA, a învins-o, marți, cu scorul de 4-6, 7-5, 9-7, pe sportiva slovacă Anna Karolina Schmiedlova, locul 77 WTA, calificându-se în turul al doilea al French Open, scrie Digi24.ro.

După o evoluție cenușie în al doilea set și într-o bună parte din al treilea, românca a fost condusă cu 5-2 în decisiv, dar de la acest scor, ea a jucat cel mai bun tenis din meci și a reușit să ia patru ghemuri la rând și să conducă apoi pe propriul serviciu cu 30-0. După noi greșeli ale româncei, Schmiedlova a egalat la șase, apoi cele două sportive și-au fructificat serviciul până la 7-7, când Begu a reușit break-ul.

La 8-7, jucătoarea română a avut 40-0, dar a fost egalată, ca de mai multe ori în acest meci, când a condus cu acest scor. Ea reușit totuși să închidă meciul după 9-7 și după peste trei ore și 20 de minute de joc.

Irina Begu va evolua în faza a doua cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 27 WTA și cap de serie numărul 27, pe care o conduce cu 1-0 la întâlnirile directe.

Pentru prezența pe tabloul principal, Begu va primi un premiu de 79.000 de euro și 70 puncte WTA.

Anul trecut, ea a fost eliminată tot în turul I, iar în 2016 a jucat în optimi, la French Open.