Tenis / Irina Begu s-a calificat în optimi la Sankt Petersburg

123

Irina Begu (37 WTA) s-a calificat azi în optimile de finală ale turneului WTA de la Sankt Petersburg, după victoria în două seturi obținută în fața nemțoaicei Andrea Petkovici (98 WTA).

Românca s-a impus cu 7-6 (5), 6-1 la capătul unui meci care a durat o oră și 59 de minute.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, în care ambele jucătoare au avut evoluții solide. Begu a condus cu 5-3, a avut 4 mingi de set, dar Petkovici a revenit incredibil și a trimis setul în tie-break. Acolo, Begu a fost mai puternică și s-a impus la 5.

Al doilea set a fost dominat în totalitate de Begu, românca impunându-se cu 6-1 și obținând calificarea în optimi.

Pentru un loc în sferturi, Irina Begu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Elena Vesnina (21 WTA) și Petra Kvitova (29 WTA), partidă care va avea loc miercuri.