Tenis / Irina Bara s-a calificat în sferturi la Jurmala

128

Jucătoarea de tenis Irina Maria Bara s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, în urma unei victorii în trei seturi, cu 7-6 (6), 3-6, 6-1, în fața rusoaicei Valentina Ivahnenko.

Bara (24 ani, 213 WTA) s-a impus după trei ore și două minute de joc în fața unei adversare venite din calificări (26 ani, 228 WTA).

Ivahnenko, victorioasă în primul tur în fața Soranei Cîrstea, a comis opt duble greșeli în meciul cu Bara.

Irina Bara a reușit a treia sa victorie în fața rusoaicei, pe care a mai învins-o la Bastad în 2017, cu 1-6, 0-1 (abandon Ivahnenko), în sferturi, și în 2018 în primul tur la Biarritz, cu 6-4, 6-4, în primul tur.

Bara și-a asigurat un cec de 4.980 euro și 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, principala favorită. Singurul meci direct s-a încheiat cu victoria balticei, anul trecut, la Moscova, în optimi, cu 6-2, 6-7 (5), 6-4.

Sursă: Agerpres