238
Tenis de masă / Iulia Necula și Ovidiu Ionescu au trecut de tururile preliminare la Mondiale - tenisdemasamondiale-1368605718.jpg
Jucătorii români de tenis de masă Iulia Necula și Ovidiu Ionescu au trecut, ieri, de primele două tururi preliminare în probele de simplu, la Campionatele Mondiale individuale de tenis de masă de la Paris-Bercy.

La feminin, Iulia Necula a învins-o în turul secund preliminar pe Natali Ruvman (Israel) cu 4-1 (9-11, 11-4, 11-9, 11-0, 11-5), în timp ce Ionescu a intrat direct în turul secund preliminar și l-a învins pe egipteanul Mohamed El-Beiali cu 4-1 (11-7, 11-8, 8-11, 11-4, 14-12).

Un alt "tricolor", Hunor Szocs l-a învins în primul tur al calificărilor pe lituanianul Alfredas Udra cu 4-1 (11-3, 11-9, 10-12, 11-8, 11-9), dar apoi a fost eliminat de englezul Daniel Reed, cu 4-2 (6-11, 11-6, 11-6, 11-13, 14-12, 11-5).

Adrian Crișan, Elizabeta Samara, Daniela Dodean și Bernadette Szocs sunt calificați direct pe tabloul principal de simplu.

La dublu mixt, toate cele trei perechi românești au trecut de primul tur. Andrei Filimon și Elizabeta Samara, dubli campioni europeni, au trecut cu 4-1 de americanii Khoa Nguyen / Ariel Hsing, Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs au câștigat cu 4-1 în fața finlandezilor Otto Tennila / Jannika Oksanen, în timp ce Adrian Crișan și Daniela Dodean au dispus cu 4-0 de norvegienii Espen Ronnenberg / Marte Aasebo.