Tenis de masă / ELIZA SAMARA A CUCERIT AURUL european la proba de simplu!

183
1

În urmă cu puțin timp, constănțeanca Eliza Samara a disputat finala de simplu din cadrul Campionatelor Europene de la Ekaterinburg, împotriva olandezei Jie Li.

Samara a început bine și a câștigat primul set cu 11-6. Următoarele două seturi au aparținut olandezei (11-9, 11-3). După un set unde a câștigat doar trei puncte, Samara a revenit și a restabilit balanța, 2-2 general, câștigând game-ul cu 11-7.

Partida s-a disputat în sistemul cel mai bun din șapte. Olandeza a trecut din nou la conducere după setul cinci, pe care l-a câștigat cu 14-12. Constănțeanca nu s-a pierdut cu firea și din nou a egalat, după un game în care s-a impus fără probleme (11-4).

În setul decisiv, Eliza a condus cu 9-1, după care a pierdut trei mingi la rând (9-4), moment în care a cerut time-out. Antrenorul Viorel Filimon i-a acordat sfatul salvator:

"Folosește mai mult reverul. Nu mai da în disperare, dă pe mijlocul mesei, nu mai schimba des direcția dacă nu ești sigură de minge".

Din acel moment, Samara a mai avut nevoie de doar două puncte pentru a-și adjudeca titlul european.

Samara a cucerit aurul european după un meci extraordinar, scor 4-3 (11-6, 9-11, 3-11, 11-7, 12-14, 11-4, 11-4).

Mai multe detalii în ediția de mâine a ziarului nostru.

R.S.M.

Popescu
4 octombrie 2015
Felicitari

Un rezultat extraordinar pentru Romania . Halep joaca pentru ea ,pentru bani,nu se canta imnul Romaniei la meciurile ei. Ar fi cazul ca sponsorii sa-si intoarca fata si spre tenisul de masa !