176
Tenis / Cupa Davis. România conduce cu 1-0 Polonia: Marius Copil l-a învins pe Majchrzak - copil-1537018861.jpg

Tenismanul Marius Copil, locul 81 ATP, l-a învins pe Kamil Majchrzak, locul 188 ATP, sâmbătă, în primul meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România și Polonia, contând pentru turul al treilea al Grupei a II-a a Zonei Euro-africane a Cupei Davis.

Marius Copil s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4, într-o oră și 15 minute.

În al doilea meci al zilei, Adrian Ungur, locul 675 ATP, va evolua contra lui Hubert Hurkacz, locul 109 ATP.

Duminică vor avea loc confruntările Florin Mergea/Horia Tecău - Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski, Marius Copil - Hubert Hurkacz și Adrian Ungur - Kamil Majchrzak.

Echipa care va câștiga va promova în Grupa I a Zonei Euro-africane, iar învinsa va continua și în 2019 în Grupa a II-a.