Tenis/Belarus - România 2-1 în Cupa Davis

128

Belarus conduce România cu scorul de 2-1, în primul tur al Grupei I valorice a zonei Europa-Africa din Cupa Davis.
Sâmbătă, la Minsk, tenismenii Horia Tecău și Marius Copil au fost învinși de cuplul Max Mirnîi - Iaroslav Șila cu 7-6 (3), 6-4, 6-7 (5), 6-4.
Belarușii s-au impus într-un meci deosebit de important pentru soarta întâlnirii după trei ore și 15 minute, dar diferența a fost făcută de câteva erori în momentele importante, toți cei patru actori excelând la serviciu.

Tecău și Copil au început cu stângul și și-au pierdut serviciul, dar apoi au revenit și au preluat conducerea cu 2-1. S-a mers cap la cap până în tiebreak, unde erorile românilor au făcut ca primul set să revină perechii Mirnîi/Șila cu 7-6 (7-3).

Și setul al doilea a fost echilibrat, belarușii fiind în față datorită serviciului, iar la 5-4 au reușit un break care a decis manșa.
În setul al treilea, Tecău și Copil au avut șansa break-ului de mai multe ori, dar nu au reușit și s-a ajuns din nou în tiebreak, unde românii au tranșat disputa cu 7-5, punctul decisiv fiind reușit de Horia.

În setul al patrulea, românii au avut șansa de a break în ghemul șase, dar au ratat-o, iar la 4-4 Marius Copil și-a pierdut serviciul după o suită de greșeli, iar apoi Mirnîi și Șila au încheiat setul cu 6-4 și meciul.
Tecău și Copil au reușit 15 ași, față de 8 ai gazdelor, dar au transformat doar una din cele 9 mingi de break avute, față de 3 din 11 ale gazdelor.

Inițial, tânărul Nicolae Frunză, un debutant, fusese anunțat ca partener al lui Horia Tecău, în absența lui Florin Mergea. Și în perechea belarusă a avut loc o schimbare, ''veteranul'' Max Mirnîi jucând alături de Iaroslav Șila, în loc de Egor Gherasimov, cum se stabilise la început.

Tecău ocupă locul 18 în lume în ierarhia de dublu, iar Copil se află pe 381. Mirnîi este numărul 25 ATP la dublu, iar Șila este pe 223.

Tecău și Mirnîi au făcut pereche un sezon în circuitul ATP (2013), câștigând trei titluri, la București, s-Hertogenbosch și Beijing, plus două finale, la Sydney și Delray Beach.

Vineri, Adrian Ungur (32 ani), aflat pe locul 313 în lume, l-a învins pe Ilia Ivașka (22 ani, 175 ATP), în patru seturi, cu 6-2, 5-7, 7-5, 6-4, în primul meci de simplu al întâlnirii. Apoi, Marius Copil (26 ani, 129 ATP) a fost întrecut de Egor Gherasimov (24 ani, 341 ATP) cu 6-3, 6-4, 6-4.