Tenis: Arina Sabalenka a câștigat turneul de la Zhuhai (WTA)

109

Belarusa Arina Sabalenka a învins-o duminică pe olandeza Kiki Bertens, 6-4, 6-2, în finala turneului de tenis de la Zhuhai (China), WTA Elite Trophy, competiție de consolare pentru cele mai bune 12 jucătoare ce nu și-au asigurat prezența la Turneul Campioanelor.

Locul 14 mondial, cu patru poziții mai jos decât adversara sa de duminică, Sabalenka s-a impus după o oră și 16 minute, câștigând al treilea său turneu din acest sezon, după Shenzen și Wuhan, la ultima dintre aceste competiții impunându-se și în 2018, notează AFP. Jucătoarea de 21 de ani are în palmares un singur titlu cucerit în afara Chinei, la New Haven, în 2018.

WTA Elite Trophy a fost câștigat anul trecut de australianca Ashleigh Barty, actualul lider mondial.