Tenis / Andreea Mitu, a cincea româncă de pe tabloul principal la Poitiers

154

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu s-a calificat, luni, pe tabloul principal al turneului ITF de la Poitiers (Franța), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, la care mai evoluează Monica Niculescu, principala favorită, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul trei, Patricia Maria Țig și Elena Gabriela Ruse.

Mitu (25 ani, 214 WTA) a dispus în ultimul tur al calificărilor de brazilianca Beatriz Haddad Maia (20 ani, 274 WTA) cu scorul de 7-5, 6-2, după o oră și 55 de minute. Românca a condus cu 4-1, adversara sa a întors scorul (5-4), dar Mitu a găsit resursele să revină și să câștige setul cu 7-5. Deși Haddad Maia a început setul al doilea cu un break, Mitu a dominat jocul și s-a impus cu 6-2. Românca mai câștigase cu brazilianca, în 2014, în semifinale la Sofia (25.000 dolari), cu 2-6, 7-6 (5), 7-5.

Andreea Mitu le mai învinsese anterior pe Arina Sabalenka (Belarus), cu 6-2, 6-2, și pe Lou Brouleau (Franța), cu 6-4, 6-3. Alexandra Cadanțu s-a oprit în turul al doilea preliminar, învinsă de rusoaica Natalia Vihlianțeva cu 6-3, 6-2.

Monica Niculescu (37 WTA), deținătoarea titlului, va juca în primul tur cu sârboaica Ivana Jorovic (134 WTA). Sorana Cîrstea (81 WTA), cap de serie numărul trei, are meci luni cu estoniana Anett Kontaveit (118 WTA). Tinerele Patricia Țig (113 WTA) și Gabriela Ruse (278 WTA) vor fi adversare.

La dublu, Mitu face pereche cu Țig, Cadanțu joacă alături de Nicole Geuer (Germania), iar Gabriela Ruse o va avea ca adversară pe Michaela Honcova (Slovacia), transmite Agerpres.ro.