217
Tenis / Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse, adversare în optimile turneului ITF de la Saint-Gaudens - tenisdulgheru-1620814754.jpg

Jucătoarele române de tenis Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse vor fi adversare în optimile de finală ale turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 60.000 de dolari.

Alexandra Dulgheru (31 ani, 674 WTA) a acces în optimi după ce, în meciul din turul întâi, Laura-Ioana Paar (România; 32 ani, 217 WTA) a abandonat după primul set, câştigat cu 6-0 de Dulgheru.
La rândul său, Gabriela Ruse (23 ani, 176 WTA), cap de serie nr. 9, a învins-o în prima rundă pe Aubane Droguet (18 ani, 728 WTA), reprezentantă a ţării gazdă, scor 6-0, 6-7 (8), 6-3, după un meci de două ore şi 17 minute.