Tenis / Abandon în turul 2! Simona Halep părăseşte prematur turneul de la Roma

Joi, 13 Mai 2021, 09:29
149
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (3 WTA) a părăsit prematur turneul WTA 1.000 de la Roma, după ce a abandonat în meciul cu Angelique Kerber (Germania), din runda a doua, din cauza unor probleme la gamba piciorului stâng.
Ea nu a mai putut să joace din cauza durerilor survenite brusc, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30, după 57 de minute.
Pentru prezenţa în această fază a competiţiei, Simona Halep, campioana en titre de la Roma, a primit 10.726 de euro şi 60 de puncte WTA.

La dublu, Irina Begu şi Sara Errani (Italia) s-au calificat în sferturile de finală, după victoria, scor 6-3, 3-6, 10-7, din partida cu perechea Ellen Perez (Australia) / Shuai Zhang (China).
Jucătoarea română şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 11.130 euro şi 190 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra învingătoarelor din meciul Elena Vesnina / Vera Zvonareva (Rusia) - Nicole Melichar (SUA) / Demis Schuurs (Olanda, nr. 3).

Într-o altă partidă din prima rundă, Monica Niculescu şi Ala Kudriavţeva (Rusia) au fost învinse de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada) / Asia Muhammad (SUA), scor 2-6, 1-6.

Turneul WTA 1.000 de la Roma (Italia) este dotat cu premii în valoare totală de 1.577.613 euro.