Ștafeta constănțeană, pe locul cinci la Europene

299
Atletele constănțene Alina Duman (Farul) și Taisia Crestincov (Dinamo - Farul) au făcut parte din ștafeta de 4X400 m a României care a ocupat locul cinci în finala Campionatului European de tineret de la Debrecen (Ungaria).
Tricolorele au înregistrat timpul de 3:35,82. Crestincov a încercat să se califice și în finala probei de 400 m, însă, cu locul opt în seria preliminară, nu a prins ultimul act.
Constanța a avut reprezentant, pe Bogdan Țucă (Farul), și în ștafeta masculină de 4X400 m. Echipa României s-a calificat în finală, unde s-a clasat pe 8, cu timpul de 3:09,18.
Claudiu Bujin (Farul - Steaua) a evoluat și el în finală, la lungime. Locul ocupat a fost 11, cea mai bună săritură a sa măsurând 7,52 m. Bujin s-a calificat în ultimul act de pe locul opt în preliminarii, cu o performanță superioară celei din finală, 7,55 m. Cu 7,28 m, Adrian Vasile (Farul - Dinamo) a fost al 14-lea în calificări, ratând finala, unde au acces primii 12.

Aur la Mondialele de juniori II
La Mondialele de juniori II, de la Ostrava (Cehia), unde cele mai bune rezultate ale constănțencelor au fost un loc cinci la 100 m (Andreea Ogrăzeanu: Farul - CSS Alexandria) și un loc opt, la 5 km marș (Adriana Turnea: LPS - Farul), România a obținut, în ultima zi, și o medalie de aur, prin Elena Lavric, la 800 m (2:04,29).