Campionatele Europene de rugby în 7

"Stejarii" depășesc Italia la potou

369

Echipa națională de rugby în 7 a României s-a clasat pe locul cinci în ierarhia finală a Campionatului European, competiție desfășurată, timp de două zile, la Moscova (Rusia).
După ce, în prima zi de concurs, a învins Germania (14-7) și Andorra (26-5), dar a pierdut în fața Franței (10-12) și Poloniei (14-19), reprezentativa "frunzei de stejar" a cedat, în ziua a doua, în ultimul joc al grupelor, 19-28 cu Rusia. Team-ul tricolor a încheiat faza întâi a Europenelor pe locul patru și a acces în semifinalele pentru locurile 5-8. A urmat o victorie muncită cu Georgia, 14-5, iar în meciul pentru pozițiile 5-6, adversară a fost selec-ționata Italiei. Rugbiștii români s-au autodepășit și au reușit un succes de prestigiu, 35-19 (5-3 la eseuri), clasându-se în topul general al CE pe locul cinci.
"Anul trecut, am terminat pe șase, așa că suntem în progres. Echipa s-a comportat în general bine, iar obiectivul a fost îndeplinit", a declarat selecționerul Daniel Neaga. În această campanie europeană, tehnicianul român a apelat și la serviciile jucătorului Daniel Carpo, de la RCJ Farul Constanța.