"Stejarii", cei mai tari în Rugby Europe Men’s 7s

275

Echipa națională de rugby în VII a României a câștigat și cea de-a doua etapă a circuitului Rugby Europe Men’s 7s, care s-a disputat la Siauliai (Lituania), după succesul de la Zagreb, și a revenit, după o pauză de trei ani, în elita continentală a rugby-ului în VII, Grand Prix Series, informează site-ul Federației Române de Rugby.

În Lituania, "stejarii" au debutat cu o victorie clară în fața Letoniei, 38-0, a urmat un eșec neașteptat în fața Luxemburgului, 22-24, încheind grupa pe locul secund, după un succes în fața Ucrainei, 33-0. În sferturile de finală, echipa României a învins Israelul cu 17-10, în semifinale a înfruntat din nou Letonia, câștigând și de această dată, cu 40-0, pentru ca în finală să se impună cu 35-5 în fața Belgiei.

În clasament, România a ocupat primul loc, cu 20 puncte, urmată de Belgia (18 p), Letonia (16 p), Danemarca (14 p), Lituania (12 p), Luxemburg (10 p), Israel (8 p), Croația (6 p), Ungaria (4 p), Ucraina (3 p), Bulgaria (2 p), Cipru (1 p).