Stejarii au pierdut meciul-test cu Statele Unite ale Americii

180

Naționala de rugby a României a pierdut cu scorul de 5-31 (5-12) meciul test cu reprezentativa Statelor Unite ale Americii disputat sâmbătă la București, pe stadionul din Complexul sportiv Ghencea.

Oaspeții, care au obținut al șaptelea succes în fața tricolorilor din nouă partide disputate până acum, au intrat și în posesia Cupei Pershing, trofeu oferit de Federația Română de Rugby începând cu anul 2014 la întâlnirile între echipele celor două țări, în amintirea partidei disputate la Olimpiada Militară, 'Jocurile Interaliate', organizate în 1919.

Sâmbătă, tricolorii, lipsiți de aportul unor ''stranieri'' care după confruntarea cu Portugalia s-au întors la echipele de club, și cu mai mulți debutanți în angrenaj, nu au reușit să facă față unei formații extrem de solide și bine structurată, care și-a impus jocul în cea mai mare parte a timpului.

Nord-americani au deschis scorul în minutul 10, printr-un eseu reușit de Ruben de Haas, netransformat, însă ''Stejarii'' au răspuns rapid prin încercarea lui Ionel Melinte, din minutul 13, de asemenea netransformată.

În minutul 24, pe fondul unei presiuni uriașe pe care au exercitat-o asupra apărării noastre, ''vulturii'' au reușit al doilea eseu, prin Bryce Campbell, transformat de Will Magie, scorul pauzei fiind 5-12 pentru SUA.

Mitanul secund nu s-a deosebit foarte mult de prima parte a jocului, oaspeții având o tehnică superioară și beneficiind și de indisciplina și unele inexactități din defensiva românilor.

În minutul 46, Ryan Matyas a marcat cel de-al treilea eseu al echipei sale, transformat de Will Magie, pentru ca după alte zece minute, Campbell să izbutească ''dubla'' prin cel de-al patrulea eseu, rămas netransformat. Tabela de marcaj a fost închisă de încercarea reușită de Gannon Moore, transformată de Magie, din minutul 78.

În urma acestui insucces, România ratează o poziționare pe locul 15 în ierarhia mondială la final de an. ''Stejari i'' vor disputa ultimul meci test al toamnei sâmbăta viitoare, pe același stadion, contra Uruguay, națională calificată, ca și Statele Unite, la Cupa Mondială din 2019 din Japonia.