Sport extern

207
Ghana - Egipt, finala Cupei Africii
Finala ediției din acest an a Cupei Africii, din Angola, este Ghana - Egipt, partidă care se va juca duminică, 31 ianuarie. În meciul pentru locul trei se vor întâlni, sâmbătă, 30 ianuarie, Nigeria și Algeria. În semifinale, joi seară, s-au înregistrat rezultatele: Ghana - Nigeria 1-0 (Gyan - min. 21) și Algeria - Egipt 0-4 (Hosni - min. 39p, Zidan 65, Abdel-Shafy - min. 81, Nagy Gedo - min. 90), meci în care algerienii au avut trei ju-cători eliminați: portarul Chaou-chi, în minutul 86, și jucătorii de câmp Halliche (min. 36, la faza penalty-ului) și Belhadj (min. 69).

Juventus, eliminată din Cupa Italiei
Internazionale Milano a eliminat Juventus Torino în ultimul sfert de finală al Cupei Italiei, după ce a câștigat cu 2-1 (Lucio - min. 70, Balotelli - min. 89 / Diego - min. 10) partida disputată joi seară. În semifinale se vor juca Fiorentina - Inter (pe 3 februarie) și Udinese - AS Roma (4 februarie). În Cupa Spaniei, semifinalele sunt Atletico Madrid - Santander și Sevilla - Getafe, meciurile urmând a se disputa pe 3/4 și 10/11 februarie. Ultimele două sferturi, jucate joi seară: Celta Vigo - Atletico Madrid 0-1 (Forlan - min. 26; 1-1 în tur) și Getafe - Mallorca 0-1 (Aduriz - min. 45; 2-1).