Spania, învinsă pe teren propriu de Georgia

111

Test ratat pentru naționala Spaniei înainte de Euro. Campioana din 2012 a pierdut amicalul de la Madrid cu Georgia, națională pe care România o învinsese săptămâna trecută cu 5 – 1.

Ibericii au început bine meciul, iar Fabregas și Aduriz au avut primele șanse de gol. Thiago Alcantara a luat apoi bara la țintă. Chiar înainte de pauză, Georgia a dat lovitura. Okriashvili a profitat de gafele în lanț ale apărătorilor spanioli și a deschis scorul.

În startul reprizei secunde, Busquets s-a lovit destul de tare după un contact cu portarul advers, dar a putut continua partida.

Spania și-a creat puține ocazii. Până la finalul partidei, Nolito și-a încercat norocul cu un șut din marginea careului, iar Pique a irosit ultima șansă de gol, potrivit Digi24.ro.

S-a terminat 1 - 0 pentru Georgia în ultimul amical al ibiericilor înainte de Euro. Spania joacă în grupa D, alături de Cehia, Turcia și Croația.