Sorana Cârstea s-a oprit în "sferturile" Roland Garros-ului

306
Jucătoarea română de tenis Sorana Cârstea a ratat calificarea în semifinalele turneului Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului, fiind învinsă, ieri, cu scorul de 1-6, 3-6, de Samantha Stosur (Australia, cap de serie
nr. 30), într-o partidă contând pentru sferturile de finală. Pentru această performanță, Sorana a primit 132.500 de euro.
Ultima româncă ajunsă în sferturile Internaționalelor Franței este Ruxandra Dragomir, actua-lul președinte al Federației Române de Tenis, în 1997.
Tot ieri, perechea Ilie Năstase (România) / Peter McNmara (Australia) a fost învinsă de cuplul Mansour Bahrami (Iran) / Henri Leconte (Franța), scor 7-6, 5-7,
9-11, în cadrul primului tur al turneului rezervat legendelor peste 45 de ani de la Roland Garros.
Ultima veste de pe zgura pariziană vine din concursul junioarelor, unde dublul Elena Bogdan (România) / Noppawan Lertcheewakarn (Thailanda, nr. 2) a acces în sferturi, grație vic-toriei (6-3, 5-7, 10-3) reușite în meciul din optimi, în care adversare au fost Irina Kromașeva (Rusia) și An-Sophie Mestach (Belgia).