Simona Halep, victorie de senzație, la Madrid Open

152

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală la Madrid Open, după ce a spulberat-o pe Viktoria Kuzmova, 6-0, 6-0, în doar 44 de minute! Simona Halep va juca în "sferturi" împotriva câștigătoarei meciului Ashleigh Barty (9 WTA) - Yulia Putintseva (43 WTA).

Simona Halep și-a etalat intențiile ofensive încă din startul partidei. Românca a lovit agresiv în permanență și a năucit-o complet pe Viktoria Kuzmova, extrem de imobilă în schimburile lungi pe care Simona Halep le-a dominat cu atâta ușurință. Primul set s-a terminat după doar 21 de minute, fiind câștigat de Simona Halep cu 6-0.

Revirimentul Viktoriei Kuzmova nu s-a produs nici în setul secund. Simona Halep a dominat cu autoritate fiecare game și a reușit un nou set la zero, obținând una dintre cele mai facile victorii din carieră.