Simona Halep şi Horia Tecău, paşi importanţi către finalele Australian Open

218

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (nr. 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o, în trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-4, pe poloneza Iga Swiatek, într-o partidă disputată, duminică, la Melbourne.

În vârstă de 29 de ani, Simona Halep s-a impus în faţa campioanei de la Roland Garros după o oră şi 50 de minute, asigurându-şi astfel un cec în valoare de 525.000 dolari australieni şi 430 de puncte WTA.

Cotată cu a doua şansă la cucerirea trofeului, constănţeanca o va înfrunta în sferturi pe americanca Serena Williams.

Tot la Australian Open, dar în proba masculină de dublu, perechea Horia Tecău (România) / Marcelo Melo (Brazilia) s-a calificat în optimile de finală, după ce s-a impus, scor 6-1, 7-6 (2), în faţa cuplului Radu Albot (Rep. Moldova) / Daniel Evans (Marea Britanie), într-un meci disputat, sâmbătă, la Melbourne.

Favoriţi nr. 7, tenismenul constănţean şi partenerul său au obţinut victoria după o oră şi 13 minute, succes răsplătit cu 65.000 dolari australieni şi 180 de puncte ATP la dublu.

În optimi, Tecău şi Melo îi vor avea drept adversari pe Ivan Dodig (Croaţia) şi Filip Polasek (Slovacia, nr. 9).