Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Melbourne

311

Simona Halep (29 de ani, locul 2 WTA) și-a aflat prima adversară de la Gippsland Trophy, primul turneu oficial la care participă în 2021.

Simona nu a intrat din primul tur, dar o va face în al doilea, când o va înfrunta pe Anastasia Potapova (19 ani, locul 101 WTA). Rusoaica a învins-o duminică dimineaţă la Melbourne pe americanca Whitney Osuigwe (18 ani, 162 WTA) în două seturi, scor 6-3, 6-0. În total, s-au desfăşurat doar 51 de minute de joc.

Meciul dintre Simona Halep și Anastasia Potapova se va disputa în dimineața zilei de astăzi, 1 februarie, în jurul orei 09:30 în România.

Dacă va trece de Anastasia Potapova, prima adversară de anvergură care îi poate ieși în cale Simonei este Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA), în optimile de finală. Iar în „sferturi”, Simona poate da peste „coșmarul” de la Roland Garros, poloneza Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA).