Simona Halep, prima victorie în turneul de la Eastbourne

250

Perechea română Simona Halep/Raluca Olaru s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Eastbourne, competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 998.712 dolari.

Constănțeanca și partenera sa s-au impus în două seturi, scor 7-6 (5), 7-5, în partida din optimi, în care adversare le-au fost Gabriela Dabrowski (Canada) și Yifan Xu (China, cap de serie nr. 1), după o oră și jumătate de joc.

Grație acestui succes Simona Halep și Raluca Olaru și-au asigurat un cec de 8.109 dolari și 100 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra învingătoarei din partida Alicja Rosolska (Polonia)/Zhaoxuan Yang (China) - Lucie Hradecka (Cehia)/Andreja Klepac (Slovenia).

În proba de simplu, constănțeanca e desemnată cap de serie nr. 6 și este calificată direct în runda a doua, unde o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Camila Giorgi (Italia) și Su-wei Hsieh (Taiwan).