110
Simona Halep o înfruntă pe Garbine Muguruza, în semifinalele turneului de la Roma - tenis-1600596601.jpg

Peste câteva minute, pe arena centrală a complexului Foro Italico de la Roma, va începe partida dintre Simona Halep, numărul 2 mondial, şi spaniola Garbine Muguruza, contând pentru semifinalele turneului WTA din capitala Italiei.

Muguruza (17 WTA) a dispus, sâmbătă, în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-3, de belarusa Victoria Azarenka, în sferturile de finală.
La rândul său, constănţeanca şi-a asigurat prezenţa în penultimul act după ce adversara sa din sferturi, kazaha Iulia Putinţeva, a abandonat în setul al doilea, la scorul de 6-2, 2-0 pentru româncă.
Simona Halep este mare favorită la cucerirea trofeului.